​Madison Keys a câștigat al șaptelea titlu al carierei, primul din 2023, după ce a învins-o pe Daria Kasatkina în finala turneului „WTA 500” de la Eastbourne.

Madison KeysFoto: Glyn KIRK / AFP / Profimedia

Madison Keys, campioană la WTA Eastbourne - Patru mingi de set salvate în meciul cu Daria Kasatkina

Aflată pe locul 25 în ierarhia mondială, Madison s-a impus după o oră și 43 de minute de joc în fața Dariei (favorită 9), scor 6-2, 7-6(13).

Keys a fructificat a cincea minge de meci în tiebreak, după ce a salvat patru mingi de set ale adversarei.

Pe parcursul competiției din Marea Britanie, Madison Keys le-a mai învins pe Tereza Martincova (113 WTA), Xiyu Wang (73 WTA), Petra Martic (30 WTA) și Coco Gauff (7 WTA).

În vârstă de 28 de ani, sportiva din SUA a mai câștigat această competiție în 2014 și mai are în palmares titlurile de la Birmingham (2016), Stanford (2017), Cincinnati, Charleston (2019) și Adelaide (2022).

Madison a pierdut alte cinci finale: Charleston (2015), Roma, Montreal (2016), US Open (2017) și Brisbane (2020).

În primul tur de la Wimbledon 2023, Keys va da peste Sonay Kartal (264 WTA, beneficiară a unui wild-card), iar Kasatkina o va întâlni pe Caroline Dolehide (100 WTA).