Primele două seturi ale partidei dintre Carlos Alcaraz și Novak Djokovic (3-6, 7-5) au furnizat numeroase momente memorabile, dar următoarele au fost greu de privit: ibericul a avut crampe musculare, a refuzat să abandoneze și sârbul s-a calificat în finala Roland Garros (6-1, 6-1.).

Novak Djokovic si Carlos AlcarazFoto: Javier Garcia / Shutterstock Editorial / Profimedia

• Nole se va duela în ultimul act al Grand Slamului de la Paris cu învingătorul meciului dintre Casper Ruud (favorit 4) și Alexander Zverev (22).
  • Dacă se va impune în marea finală de la Roland Garros, Novak Djokovic va acumula 7.595 de puncte și va redeveni lider mondial (Alcaraz are 7.175).
  • Aceasta va fi finala de Grand Slam cu numărul 34 din cariera lui Novak Djokovic: sârbul a câștigat până acum 22 (se află la egalitate cu Rafael Nadal).

Parcursul lui Novak Djokovic la Roland Garros 2023

Turul I: 6-3, 6-2, 7-6(1) vs Aleksandar Kovacevic (114 ATP)

Turul II: 7-6(2), 6-0, 6-3 vs Marton Fucsovics (83 ATP)

Turul III: 7-6(4), 7-6(5), 6-2 vs Alejandro Davidovich Fokina (34 ATP)

Optimi: 6-3, 6-2, 6-2 vs Juan Pablo Varillas (94 ATP)

Sferturi: 4-6, 7-6(0), 6-2, 6-4 vs Karen Khachanov (11 ATP)

Semifinale: 6-3, 5-7, 6-1, 6-1 vs Carlos Alcaraz (1 ATP).

Novak Djokovic și Carlos Alcaraz, îmbrățișare la fileu

Carlos Alcaraz - Novak Djokovic 3-6, 7-5, 1-6, 1-6, în semifinale la Roland Garros

1-6 Nole închide partida după trei ore și un sfert de joc.

1-5 Carlos pune capăt seriei de 11 gameuri consecutive câștigate de Nole și evită un bagel.

0-5 Alcaraz ajunge la 40-40, dar Djokovic închide gameul cu un as.

0-4 Carlos câștigă tot mai puține puncte, Nole se îndreaptă spre o victorie categorică.

0-3 Game câștigat fără emoții de Djokovic. Alcaraz se mișcă mai bine, dar nu-l incomodează prea mult pe sârb.

0-2 Carlos are probleme la serviciu, Novak profită și face un break care poate fi decisiv.

0-1 Alcaraz revine pe teren. Nole începe setul cu un as. Carlos luptă din nou pentru fiecare punct, pare că și-a mai revenit, dar nu poate fructifica cele două mingi de break.

Setul III

1-6 Carlos renunță la acest set, Nole se impune din nou fără emoții la retur și conduce cu 2-1. Rămâne de văzut dacă Alcaraz va putea continua partida.

1-5 Retur câștigător al unui Alcaraz care abia se mai poate mișca. Urmat de un as la mediană al sârbului. Carlos a controlat punctul prin lovituri puternice, dar a cedat până la urmă - nu mai poate ajunge la mingi.

Spaniolul primește din nou îngrijiri medicale.

1-4 Carlos trage de el pentru a continua partida, dar are din ce în ce mai multe probleme și comite tot mai multe erori. Game alb la retur pentru Djokovic, Alcaraz șchiopătează.

Sursă video: Eurosport

1-3 Alcaraz se descurcă decent după această problemă, ajunge la 40-40, dar nu poate recupera breakul. Spaniolul împinge doar în piciorul stâng.

1-2 Carlos a acuzat probleme la gamba dreaptă după un retur ratat. Ibericul cedează un game pentru că nu poate servi și cere un timeout medical. Publicul nu înțelege ce se întâmplă, arbitrul de scaun este nevoit să repete în franceză ce s-a întâmplat.

1-1 Djokovic egalează revenind de la 15-30.

1-0 Carlos câștigă primul game din setul al treilea cu un lob elegant.

Setul II

7-5 Alcaraz se impune la 0 la retur și câștigă al doilea set după 72 de minute de joc.

6-5 Alcaraz oprește la timp seria câștigătoare a lui Nole: ibericul salvează o minge de break și are din nou prima șansă în acest set.

5-5 Djokovic salvează trei mingi de set, la prima, Alcaraz a ajuns în toate colțurile terenului. Nole egalează.

5-4 Nole nu renunță la set și face rebreak cu o lovitură în lung de linie. Am avut din nou parte de câteva lovituri excepționale.

5-3 Alcaraz se apără incredibil, Nole gresește și ibericul va servi pentru câștigarea setului.

Novak Djokovic cere un timeout medical.

4-3 Un game foarte bun pentru Alcaraz, ne apropiem de prelungiri în acest set.

3-3 După două gameuri de serviciu câștigate la 15 de ambii jucători, scorul rămâne egal.

2-2 Ambii jucători își fac fără prea mari probleme serviciul în aceste momente, dar sunt multe lovituri spectaculoase reușite de ambele părți.

2-1 Alcaraz se întoarce de lângă fileu, ajunge la timp la minge și lovește decisiv din întoarcere - Nole mai poate doar aplauda. Djokovic ratează o lovitură ușoară la 30-40 și Carlos trece din nou în față.

1-1 Carlos pune în continuare presiune la retur, dar nu poate face pasul decisiv și Nole egalează.

1-0 Alcaraz începe setul secund cu un game foarte bun de serviciu.

Setul I

3-6 Djokovic trece peste un moment dificil, salvează o minge de rebreak și își adjudecă manșa după 56 de minute.

3-5 Carlos comite mai multe erori, dar Nole nu închide setul la prima oportunitate și Alcaraz își face serviciul.

2-5 Nole salvează trei mingi de break și câștigă un game care a durat 15 minute.

2-4 Carlos revine de la 15-30 și închide gameul cu o lovitură în lung de linie.

1-4 Nole a câștigat deja 5 puncte din apropierea fileului (din 7 încercări).Sârbul își confirmă avantajul.

1-3 Punct incredibil la Paris: ambii jucători ajung la câteva scurte excelente, dar Nole are câștig de cauză și face break.

1-2 Carlos pune presiune la retur (30-30), dar Nole răspunde câștigând două puncte spectaculoase.

1-1 După un început echilibrat de game, Alcaraz câștigă trei puncte la rând și punctează pe tabelă.

0-1 Partida a început. Novak Djokovic servește primul. Nole se desprinde rapid la 40-0, dar Carlos rămâne în game: l-a pasat excelent pe sârb. Serviciu bun la mediană al sârbului, ibericul nu poate returna.

Spectatorii îi strigă numele lui Carlos Alcaraz în momentul în care acesta intră pe teren.

Djokovic își face apariția pe arena Philippe Chatrier. Zâmbitor și însoțit de o fetiță, Nole este aplaudat de public.

Alex Corretja a vorbit despre ce trebuie să facă Alcaraz pentru a-l învinge pe Djokovic la Roland Garros.

Carlos și Novak s-au intersectat o singură dată până acum în circuitul ATP, la Madrid, în 2022, în semifinale. A avut câștig de cauză ibericul, scor 6-7(5), 7-5, 7-6(5).

Rezultatele lui Carlos Alcaraz la Roland Garros 2023

Turul I: 6-0, 6-2, 7-5 vs Flavio Cobolli (159 ATP)

Turul II: 6-1, 3-6, 6-1, 6-2 vs Taro Daniel (112 ATP)

Turul III: 6-1, 6-4, 6-2 vs Denis Shapovalov (32 ATP)

Optimi: 6-3, 6-2, 6-2 vs Lorenzo Musetti (18 ATP)

Sferturi: 6-2, 6-1, 7-6(5) vs Stefanos Tsitsipas (5 ATP)

Semifinale: 3-6, 7-5, 1-6, 1-6 vs Novak Djokovic (3 ATP).

Conform organizatorilor de la Paris, meciul vedetă dintre Carlos Alcaraz și Novak Djokovic va fi al doilea al zilei de pe Philippe Chatrier și nu va începe mai devreme de ora 15:45, ora României.

Duelul dintre iberic și sârb va fi urmat de cealaltă semifinală: Casper Ruud vs Alexander Zverev. Această partidă nu va începe mai devreme de ora 18:30.

Carlos Alcaraz (1) vs Novak Djokovic (3) / 1-0 meciuri directe / LiveBLOG pe HotNews.ro

Casper Ruud (4) vs Alexander Zverev (22) / 1-2.

Turneul de la Roland Garros se dispută în perioada 28 mai - 11 iunie, are premii totale în valoare de 49.6 milioane de euro, iar aceasta este ediția cu numărul 127. Campionii en-titre sunt Iga Swiatek și Rafael Nadal (de 14 ori câștigător la Paris).