Germanul Alexander Zverev (27 ATP) a reușit calificarea în semifinalele turneului Roland Garros, după ce l-a învins pe argentinuanul Tomas Martin Etcheverry (49 ATP).

Alexander ZverevFoto: Christof STACHE / AFP / Profimedia

Alexander Zverev va juca în semifinale la Roland Garros

Fost număr doi mondial, Zverev a decis partida din sferturile de finală după patru seturi, scor 6-4, 3-6, 6-3, 6-4.

Deși primul set a fost echilibrat, Zverev s-a impus după trei gameuri consecutive câștigate.

Setul al doilea a aparținut însă argentinianului, care a fost mult mai concret și s-a asigurat că partida nu se va termina după doar trei seturi.

Finalistul de la US Open 2020 a revenit însă la conducerea jocului, iar următoarele două seturi le-a controlat total și a reușit calificarea în semifinale.

Pentru Alexander Zverev, adversarul din drumul spre finală se va decide după duelul dintre danezul Holger Rune (6 ATP) și norvegianul Casper Ruud (4 ATP).

În cealaltă semifinală se vor confrunta liderul mondial Carlos Alcaraz și Novak Djokovic.

Turneul de la Roland Garros se dispută în perioada 28 mai - 11 iunie, are premii totale în valoare de 49.6 milioane de euro, iar aceasta este ediția cu numărul 127. Campionii en-titre sunt Iga Swiatek și Rafael Nadal (de 14 ori câștigător la Paris).