​Casper Ruud a avut parte de un meci dificil în optimi la Roland Garros, dar finalistul ediției de anul trecut a Grand Slamului parizian a obținut calificarea în minimum de seturi.

Casper RuudFoto: Christophe Ena / AP / Profimedia

Casper Ruud l-a învins pe Nicholas Jarry la Roland Garros

Favorit 4 al competiției, norvegianul Ruud l-a învins pe Nicolas Jarry (35 ATP), scor 7-6(3) 7-5, 7-5.

Jucătorul din Chile a condus cu 4-1 în setul secund și cu 4-2 în cel de-al treilea, dar a cedat de fiecare dată sub presiune (și-a pierdut serviciul de câte două ori).

Casper se va duela pentru un loc în semifinale cu învingătorul meciului dintre danezul Holger Rune (6) și argentinianul Francisco Cerundolo (23).

În 2022, Ruud a ajuns până în finalele de la Roland Garros (învins de Rafael Nadal) și US Open (învins de Carlos Alcaraz).

Turneul de la Roland Garros se dispută în perioada 28 mai - 11 iunie, are premii totale în valoare de 49.6 milioane de euro, iar aceasta este ediția cu numărul 127. Campionii en-titre sunt Iga Swiatek și Rafael Nadal (de 14 ori câștigător la Paris).