Tunisiana Ons Jabeur (7 WTA) a reușit calificarea în optimile de finală ale Roland Garros, deși a pierdut primul set în fața sârboaicei Olga Danilovic (105 WTA), scor 4-6, 6-4, 6-2.

Ons JabeurFoto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Ons Jabeur, în optimi la Roland Garros

Finalistă la Wimbledon și US Open 2022, Jabeur a început slab partida, iar Danilovic s-a impus surprinzător în primul set.

Și setul al doilea s-a jucat de la egal la egal până spre final, când tunisiana s-a desprins și a egalat situația.

În decisiv Danilovic a cedat, iar Ons și-a făcut jocul și a reușit calificarea după două ore și nouă minute.

În optimi, Ons Jabeur o va întâlni pe americanca Bernarda Pera (36 WTA).

Turneul de la Roland Garros se dispută în perioada 28 mai - 11 iunie, are premii totale în valoare de 49.6 milioane de euro, iar aceasta este ediția cu numărul 127. Campionii en-titre sunt Iga Swiatek și Rafael Nadal (de 14 ori câștigător la Paris).