Elina Svitolina s-a calificat în optimile turneului Roland Garros. Sportiva din Ucraina a eliminat-o în 3 seturi pe Anna Blinkova, scor 2-6, 6-2, 7-5.

Elina SvitolinaFoto: Chryslene Caillaud / Panoramic / Panoramic / Profimedia

Elina Svitolina a învins-o pe Anna Blinkova în turul trei la Roland Garros

Într-o reeditare a finalei de la Strasbourg, Elina Svitolina (192 WTA) a avut din nou câștig de cauză într-un duel cu Anna Blinkova (56 WTA) și s-a calificat în optimile turneului Roland Garros.

Sfertfinalistă în 2015, 2017 și 2020 la Paris, Svitolina a avut nevoie de 3 seturi pentru a trece de Anna Blinkova, la capătul unui meci ce a durat 2 ore și 16 minute.

Ucraineanca a revenit bine în joc deși a pierdut primul set cu scorul de 6-2, iar în optimi va întâlni încă o jucătoare din Rusia, Daria Kasatkina (9 WTA).

Favorită numărul 9 la Roland Garros, Daria Kasatkina a învins-o în turul trei pe Peyton Stearns, scor 6-0, 6-1.

Turneul de la Roland Garros se dispută în perioada 28 mai - 11 iunie, are premii totale în valoare de 49.6 milioane de euro, iar aceasta este ediția cu numărul 127. Campionii en-titre sunt Iga Swiatek și Rafael Nadal (de 14 ori câștigător la Paris).