Bianca Andreescu (42 WTA) a reușit încă o partidă bună și s-a calificat în turul al treilea de la Roland Garros, după ce a învins-o pe americanca Emma Navarro (75 WTA), scor 6-1, 6-4.

Bianca AndreescuFoto: AELTC / Shutterstock Editorial / Profimedia

Bianca Andreescu, duel cu Lesia Tsurenko în turul trei la Roland Garros

Bianca a reușit un prim set aproape perfect, a controlat jocul și a cedat un singur game adversarei.

În setul al doilea, Emma Navarro a fost mult mai determinată și a reușit să o conducă pe jucătoarea canadiană cu 4-2, dar aceasta a revenit excelent cu patru gameuri câștigate la rând și a încheiat partida după doar două seturi și o oră și zece minute.

În turul al treilea, Bianca Andreescu o va întâlni pe ucraineana Lesia Tsurenko (66 WTA).

Turneul de la Roland Garros se dispută în perioada 28 mai - 11 iunie, are premii totale în valoare de 49.6 milioane de euro, iar aceasta este ediția cu numărul 127. Campionii en-titre sunt Iga Swiatek și Rafael Nadal (de 14 ori câștigător la Paris).