Iga Swiatek (1 WTA) a reușit o nouă partidă excelentă în turul al doilea de la Roland Garros, de data aceasta în fața americancei Claire Liu, pe care a învins-o în două seturi, 6-4, 6-0.

Iga SwiatekFoto: Jean-Francois Badias / AP / Profimedia

Iga Swiatek, victorie lejeră în turul doi la Roland Garros

Lidera mondială a copiat la indigo partida din primul tur al turneului de la Paris, încheiată cu același scor.

În primul set Swiatek a început bine și a condus cu 3-0, dar s-a văzut egalată de Claire Liu, dar experiența polonezei a făcut diferența.

Setul al doilea a fost la discreția campioanei en-titre de la Roland Garros, care nu i-a mai cedat niciun game americancei și a încheiat partida după doar o oră și jumătate.

Campioană la Paris în 2020 și 2022, Swiatek o va întâlni în turul al treilea pe chinezoaica Xinyu Wang (80 WTA).

Turneul de la Roland Garros se dispută în perioada 28 mai - 11 iunie, are premii totale în valoare de 49.6 milioane de euro, iar aceasta este ediția cu numărul 127. Campionii en-titre sunt Iga Swiatek și Rafael Nadal (de 14 ori câștigător la Paris).