Carlos Alcaraz a cedat un set contra lui Taro Daniel (locul 112 ATP), dar victoria principalului favorit la câștigarea Roland Garrosului nu a putut fi pusă în vreun fel la îndoială. Lider al ierarhiei mondiale, Alcaraz a oferit imaginea zilei în complexul de la Paris.

Carlos AlcarazFoto: Julien Mattia / Xinhua News / Profimedia

După două ore și 25 de minute de joc pe Philippe Chatrier, Carlos a avut câștig de cauză în patru seturi, scor 6-1, 3-6, 6-1, 6-2.

Recunoscut pentru elasticitatea de care dă dovadă pe timpul meciurilor, Alcaraz a fost surprins într-o ipostază spectaculoasă la partida cu Taro Daniel.

• În turul trei, Alcaraz va da peste canadianul Denis Shapovalov (32 ATP), cel care a trecut în turul doi de Matteo Arnaldi (106 ATP), scor 6-2, 3-6, 6-3, 6-3.
  • Turneul de la Roland Garros se dispută în perioada 28 mai - 11 iunie, are premii totale în valoare de 49.6 milioane de euro, iar aceasta este ediția cu numărul 127. Campionii en-titre sunt Iga Swiatek și Rafael Nadal (de 14 ori câștigător la Paris).