Bianca Andreescu (42 WTA) a reușit o calificare spectaculoasă în turul al doilea de la Roland Garros, după ce a învins-o pe Victoria Azarenka (18 WTA), scor 2-6, 6-3, 6-4.

Bianca AndreescuFoto: Sean M. Haffey / Getty images / Profimedia

Victoria Azarenka, eliminată de Bianca Andreescu la Roland Garros

Dacă primul set a fost adjudecat de jucătoarea din Belarus, după cinci gameuri câștigate la rând, setul al doilea a fost exact opus.

Andreescu a fost condusă cu 3-1 și a reușit la rândul ei cinci gameuri consecutive câștigate.

Setul decisiv s-a jucat pe contre, dar jucătoarea canadiană a reușit surpriza și s-a calificat mai departe după două ore și 31 de minute.

În turul al doilea, Bianca Andreescu o va întâlni pe americanca Emma Navarro (75 WTA), jucătoare ajunsă din calificări pe tabloul principal.

Turneul de la Roland Garros se dispută în perioada 28 mai - 11 iunie, are premii totale în valoare de 49.6 milioane de euro, iar aceasta este ediția cu numărul 127. Campionii en-titre sunt Iga Swiatek și Rafael Nadal (de 14 ori câștigător la Paris).