Maria Sakkari a fost eliminată în primul tur al turneului de la Roland Garros. Sportiva din Top 10 WTA a fost învinsă în două seturi de Karolina Muchova, scor 7-6(5), 7-5.

Maria SakkariFoto: Aurelien Morissard / AP / Profimedia

Maria Sakkari, out din primul tur la Roland Garros

Clasată pe locul 8 în ierarhia WTA, Maria Sakkari a fost eliminată încă din runda inaugurală de la Roland Garros.

Sportiva din Grecia a fost învinsă în două seturi de Karolina Muchova (42 WTA), la capătul unui meci ce a durat două ore și 9 minute.

Maria Sakkari este prima jucătoare din Top 10 WTA care părăsește turneul de Grand Slam de la Paris.

În turul doi, Karolina Muchova o va întâlni pe Nadia Podoroska (101 WTA).

Turneul de la Roland Garros se dispută în perioada 28 mai - 11 iunie, are premii totale în valoare de 49.6 milioane de euro, iar aceasta este ediția cu numărul 127. Campionii en-titre sunt Iga Swiatek și Rafael Nadal (de 14 ori câștigător la Paris).