Sloane Stephens a fost învinsă în semifinalele turneului WTA de la Rabat. Americanca a pierdut în două seturi duelul cu Lucia Bronzetti, scor 6-1, 6-1.

Sloane StephensFoto: Dovgan/UK Sports Pics / Sipa Press / Profimedia

Sloane Stephens a fost eliminată de Lucia Bronzetti în semifinale la Rabat

Clasată pe locul 35 în ierarhia WTA, Sloane Stephens s-a oprit în semifinale la turneul de la Rabat, acolo unde era a doua favorită.

Sportiva din Statele Unite ale Americii a pierdut în două seturi în fața Luciei Bronzetti (102 WTA), la capătul unui meci încheiat într-o oră și doar două minute.

Astfel, câștigătoarea de la US Open din 2017 ratează șansa de a juca a doua finală din acest an după Challenger-ul de la Saint Malo, pe care l-a și câștigat.

În finală, Lucia Bronzetti va da peste Julia Grabher (74 WTA), cea care a eliminat-o în cealaltă semifinală pe Julia Riera (195 WTA), scor 6-1, 3-6, 7-6(6).

Rabat Grand Prix este singurul turneul WTA desfășurat în Africa, pe zgură, în aer liber, având premii totale în valoare de 251.750 de dolari. Campioana en-titre este italianca Martina Trevisan.