Chilianul Nicolas Jarry (54 ATP) a produs surpriza zilei la turneul ATP de la Geneva, după ce a reușit să îl elimine în sferturile de finală pe principalul favorit, Casper Ruud (4 ATP).

Casper RuudFoto: JAVIER SORIANO / AFP / Profimedia

Casper Ruud, învins de Nicolas Jarry la ATP Geneva

După trei seturi, fostul finalist de la US Open și Roland Garros a cedat cu scorul de 3-6, 7-6(2), 7-5.

Dacă primul set a fost câștigat ușor de norvegian, Jarry a reușit să îl ducă pe al doilea la tiebreak, unde s-a impus cu un categoric 7-2.

Setul decisiv s-a jucat de la egal la egal, dar finalul a adus victoria jucătorului din Chile împotriva lui Ruud, campionul en-titre al turneului.

Partida a durat două ore și 33 de minute.

În semifinalele competiției, Nicolas Jarry îl va întâlni pe cel de-al treilea favorit, germanul Alexander Zverev (27 ATP).

Geneva Open se desfășoară în perioada 21-27 mai pe zgură, în aer liber și face parte din categoria ATP 250. Premiile totale se ridică la valoarea de 562.815 euro, iar campionul en-titre este norvegianul Casper Ruud.