​Elena Rybakina este noua campioană de la WTA Roma, favorita 7 impunându-se după ce adversara, Anhelina Kalinina, a abandonat la începutul setului al doilea.

Elena RybakinaFoto: Fuminori Ogane / AP / Profimedia

Anhelina Kalinina a terminat finala de la WTA Roma în lacrimi, din cauza unei accidentări la picior

Rybakina câștigase primul set, scor 6-4, și conducea cu 1-0 în cel de-al doilea în momentul în care Kalinina a fost nevoită să abandoneze din cauza problemelor medicale. Cu ochii în lacrimi, Anhelina (47 WTA) a declarat forfait.

Elena Rybakina, sezon 2023 de vis până acum

În vârstă de 23 de ani, Elena se află la cel mai bun sezon din carieră, asta cu toate că anul trecut a cucerit titlul de la Wimbledon.

A ajuns până în finală la Australian Open (învinsă de Aryna Sabalenka), în sferturi la Abu Dhabi, campioană la Indian Wells, în finală la Miami (învinsă de Petra Kvitova), iar acum a cucerit titlul la Roma.

Are 22 de victorii și 7 înfrângeri, iar doar din premiile din tenis a adunat $3.230.600.