Iga Swiatek a fost nevoită să abandoneze în meciul cu Elena Rybakina din sferturile turneului de la Roma, după ce a simțit dureri la coapsa dreaptă. Lidera WTA a făcut un anunț cu privire la prezența la Roland Garros (28 mai - 11 iunie).

Iga SwiatekFoto: Mutsu Kawamori / AFLO / Profimedia

Iga Swiatek speră să poată juca la Roland Garros după accidentarea din meciul cu Elena Rybakina

Iga Swiatek are emoții înaintea celui de-al doilea Grand Slam al anului 2023.

Poloneza care domină circuitul WTA s-a accidentat în sferturile turneului de la Roma și a fost nevoită să abandoneze în meciul cu Elena Rybakina, la scorul de 2-2 în setul decisiv.

La câteva ore distanță, Iga a anunțat pe contul ei de Twitter că vor urma câteva zile de pauză, după care va pleca la Paris, unde va continua pregătirea pentru Roland Garros.

„Un update rapid. Cu siguranță câteva zile libere. Și îmi rezerv zborul la Paris, așa că... Țineți-mi pumnii, vă rog! Sper să ne revedem în curând.” - a transmis Iga Swiatek.

De două ori a câștigat Iga Swiatek turneul de la Roland Garros, în 2020 și 2022.