Parcursul lui Dominic Thiem pe zgura de la Bordeaux a fost unul scurt: campionul de la US Open 2020 a fost eliminat de Corentin Moutet în optimile turneului Challenger.

Dominic ThiemFoto: Thibault Camus / AP - The Associated Press / Profimedia

Dominic Thiem, învins de Corentin Moutet la Bordeaux Challenger

Dominic, care nu a reușit să treacă de sferturi la vreun turneu ATP disputat în acest an, a cedat în două seturi în fața francezului Moutet (67 ATP), scor 7-6(5), 6-1. Partida a durat o oră și 35 de minute.

Thiem s-a confruntat cu mai multe accidentări în ultimii ani și nu a mai revenit la același nivel. Austriacul se luptă în continuare cu „demonii” la nivel mental și a ajuns pe locul 96 în clasamentul mondial (cel mai sus a fost pe 3, în 2020).

Corentin va da în sferturile de la Bordeaux peste Jan-Lennard Struff (28 ATP). Germanul este principal favorit și l-a învins în doar 48 de minute pe francezul Kyrian Jacquet (428 ATP), scor 6-3, 6-3.

Rezultatele lui Dominic Thiem în ultimele sezoane

Dominic a avut cele mai multe victorii (58) în sezonul 2016, iar anul cu cele mai multe turnee câștigate a fost 2019 (Viena, Beijing, Kitzbuhel, Barcelona, Indian Wells).

2018: 54 de victorii și 20 de înfrângeri / $4.624.646 din premii

2019: 49-19 / $8.000.223

2020: 22-7 / $5.169.756

2021: 9-9 / $698.641

2022: 18-16 / $421.122

2023: 11-14 / $260.127.

De-a lungul carierei, Dominic Thiem a câștigat 17 titluri ATP, adunând 338 de victorii și 196 de înfrângeri. A adunat doar din premiile din tenis suma de $29.559.322.

Dominic Thiem, cele mai bune rezultate la Grand Slamuri și la Turneul Campionilor

Australian Open: Finalist (2020)

Roland Garrows: Finalist (2018, 2019)

Wimbledon: Turul IV (2017)

US Open: Câștigător (2020)

Turneul Campionilor: Finalist (2019, 2020).