Elena Rybakina (6 WTA) a reușit o calificare facilă în sferturile de finală ale turneului „WTA 1000” de la Roma, după ce în optimi s-a impus în fața jucătoarei Marketa Vondrousova (70 WTA), scor 6-3, 6-3.

Elena RybakinaFoto: Aaron Favila / AP / Profimedia

Marketa Vondrousova, învinsă de Elena Rybakina la WTA Roma

Fosta campioană de la Wimbledon a avut nevoie de doar o oră și 14 minute pentru a accede în sferturile de finală.

Deși a condus în primul set cu 1-0, jucătoarea din Cehia nu a pus probleme cu adevărat, în ciuda celor șase gameuri câștigate.

În setul al doilea, Rybakina a condus cu 4-0 și în ciuda unei timide încercări de revenire a Marketei, victoria a fost una lejeră.

În sferturile de finală, Elena Rybakina va întâlni câștigătoarea dintre Iga Swiatek (1 WTA) și Donna Vekic (24 WTA).

WTA Roma are loc în perioada 9-20 mai pe zgura din complexul de la Foro Italico. Are premii totale în valoare de $3.572.618 și face parte din categoria „WTA 1000”. Campioana ultimelor două ediții este Iga Swiatek. În România, meciurile de pe tabloul feminin pot fi urmărite în direct pe Digisport.