Barbora Krejcikova s-a oprit în turul trei al turneului de la Roma. Sportiva din Cehia a pierdut în două seturi duelul cu Jelena Ostapenko, scor 7-6(2), 6-0.

Barbora KrejcikovaFoto: Pete Staples / AP / Profimedia

Barbora Krejcikova a fost eliminată de Jelena Ostapenko la Roma

Clasată pe locul 13 în ierarhia WTA, Barbora Krejcikova a fost eliminată în turul trei la Roma.

Campioana de la Roland Garros 2021 a fost învinsă de Jelena Ostapenko (20 WTA), în urma unui meci pe care letona l-a încheiat într-o oră și 17 minute.

Jucătoarea din Cehia a pierdut primul set la tie break, iar în secund nu a reușit să îi ia adversarei nici măcar un game.

În optimi, Jelena Ostapenko o va întâlni pe Daria Kasatkina (9 WTA). Rusoaica a trecut în turul trei de Julia Grabher (89 WTA), în urma unui meci de peste 3 ore.

WTA Roma are loc în perioada 9-20 mai pe zgura din complexul de la Foro Italico. Are premii totale în valoare de $3.572.618 și face parte din categoria „WTA 1000”. Campioana ultimelor două ediții este Iga Swiatek. În România, meciurile de pe tabloul feminin pot fi urmărite în direct pe Digisport.