Sofia Kenin a învins-o joi pe Aryna Sabalenka și amintea de jucătoarea care se impunea la Australian Open 2020, dar forma bună a americancei nu a durat prea mult și aceasta s-a oprit în turul trei al turneului „WTA 1000” de la Roma.

Sofia KeninFoto: Dita Alangkara / AP / Profimedia

Sofia Kenin, învinsă de Anhelina Kalinina la WTA Roma

Aflată pe locul 134 în clasamentul mondial, Kenin a cedat în două seturi în fața ucrainencei Anhelina Kalinina (47 WTA, cap de serie 30), scor 6-4, 6-2.

Partida a fost întreruptă de mai multe reprize de ploaie și a durat o oră și 37 de minute.

Kalinina va da în optimile de la Foro Italico peste învingătoarea meciului dintre Victoria Azarenka (favorită 14) și Madison Keys (19).

WTA Roma are loc în perioada 9-20 mai pe zgura din complexul de la Foro Italico. Are premii totale în valoare de $3.572.618 și face parte din categoria „WTA 1000”. Campioana ultimelor două ediții este Iga Swiatek.

• Competiția italiană fondată în 1930 a fost câștigată în trei rânduri de un sportiv din România: Ilie Năstase, edițiile din 1970 și 1973, și Simona Halep, 2020.
  • Au mai disputat finale: Ilie Năstase (1974, învins de Bjorn Borg), Virginia Ruzici (1978, 1980, 1981) și Simona Halep (2017, 2018, învinsă în ambele cazuri de Elina Svitolina).