Irina Begu a părăsit turneul WTA 1000 de la Roma în turul al doilea, sportiva noastră fiind învinsă de Xiyu Wang, din China, ocupanta locului 75 în ierarhia mondială. Asiatica a avut câștig de cauză în două seturi, scor 6-4, 7-5. Partida a durat o oră și 48 de minute.

Irina BeguFoto: Walter G. Arce Sr. / Zuma Press / Profimedia

În primul set au fost în total trei breakuri, iar diferența s-a făcut pe serviciul Irinei. Asiatica s-a impus de la retur la 5-4 și a trecut manșa în dreptul ei.

Begu a avut șansele ei în setul al doilea, unul în care sportiva noastră a condus la un moment dat cu 5-3. Mai mult, la 5-4 în favoarea sa Irina a ratat și două mingi de set.

Wang a revenit în partidă și a închis setul (și meciul) după ce a avut o serie foarte bună de patru gameuri consecutive (7-5).

Cap de serie numărul 31, Irina a avut liber în primul tur (bye), acesta fiind primul meci de la Foro Italico.

• Pentru parcursul de la Roma, Irina Begu și-a asigurat un premiu în valoare de 12.652 de euro și 35 de puncte în clasamentul WTA.

WTA Roma are loc în perioada 9-20 mai pe zgura din complexul de la Foro Italico. Are premii totale în valoare de $3.572.618 și face parte din categoria „WTA 1000”. Campioana ultimelor două ediții este Iga Swiatek.

• Competiția italiană fondată în 1930 a fost câștigată în trei rânduri de un sportiv din România: Ilie Năstase, edițiile din 1970 și 1973, și Simona Halep, 2020.
  • Au mai disputat finale: Ilie Năstase (1974, învins de Bjorn Borg), Virginia Ruzici (1978, 1980, 1981) și Simona Halep (2017, 2018, învinsă în ambele cazuri de Elina Svitolina).