​Zhizhen Zhang a surprins pe toată lumea la turneul de la Madrid și a ajuns până în faza sferturilor de finală, dar chinezul nu s-a descurcat la fel de bine la Roma și a părăsit competiția de la Foro Italico încă din primul tur al calificărilor.

Zhizhen ZhangFoto: Oscar J Barroso/Dppi / Zuma Press / Profimedia

Zhizhen Zhang, învins de Franesco Maestrelli în calificări la ATP Roma

Zhang i-a eliminat la Madrid pe favoriții Denis Shapovalov (21), Cameron Norrie (11) și Taylor Fritz (8) și a devenit primul chinez care ajunge în sferturile unui turneu Masters. Zhizhen a cedat apoi în fața rusului Aslan Karatsev, scor 7-6(3), 6-4.

La Roma, Zhang (69 ATP, cap de serie 5 în calificări) a avut parte de un meci maraton cu italianul Francesco Maestrelli (182 ATP): favoritul gazdelor s-a impus după două ore și 48 de minute de joc, scor 7-5, 2-6, 7-5.

Chinezul a condus cu 5-3 în setul decisiv, dar Franesco a obținut victoria câștigând patru gameuri la rând.

Maestrelli se va duela pentru un loc pe tabloul principal cu ibericul Pedro Martinez (142 ATP, favorit 23).

Internazionali BNL d'Italia are loc în perioada 10-21 mai, pe zgura de la Foro Italico, face parte din categoria Masters (ATP 1000), oferă premii totale în valoare de €7.705.780, iar campionul en-titre (titlu cucerit în 2022) este Novak Djokovic.

Recordul de trofee de la Roma este deținut de Rafael Nadal: 10 (ultimul cucerit în 2021).