Andrey Rublev era favorit în meciul cu Karen Khachanov, dar al șaselea jucător al lumii a cedat în două seturi și a fost eliminat în optimile Mastersului de la Madrid.

Andrey RublevFoto: Daniel Bockwoldt / AFP / Profimedia

Andrey Rublev, învins de Karen Khachanov la ATP Madrid

Aflat pe locul 12 în clasamentul mondial, Khachanov s-a impus după o oră și 43 de minute de joc în fața compatriotului său, scor 7-6(8), 6-4.

Rublev (favorit 5 la Caja Magica) și-a pierdut cumpătul la începutul setului secund. Andrey a ratat o lovitură ușoară din apropierea fileului (moment în care Khachanov a realizat singurul break din acest meci) și a dat cu racheta de pământ.

Karen (cap de serie 10) se va duela în sferturi cu învingătorul meciului dintre ibericul Carlos Alcaraz (2 ATP, principal favorit) și germanul Alexander Zverev (16 ATP / 13).

Sursă video: Eurosport

ATP Mutua Madrid Open are loc în perioada 25 aprilie - 7 mai pe zgura din complexul de la Caja Magica. Face parte din categoria ATP 1000, are premii totale în valoare de 7.705.780 euro, iar campionul en-titre este spaniolul Carlos Alcaraz.