Irina Bara (235 WTA) s-a impus în finala turneului ITF W60 de la Istanbul, în fața turcoaicei Berfu Cengiz (299 WTA), după trei seturi, scor 6(2)-7, 6-4, 6-1.

Irina BaraFoto: Mathias Schulz / imago sportfotodienst / Profimedia

Irina Bara a urcat pe locul 217 WTA

După un prim set pierdut la tiebreak, românca a condus setul al doilea și l-a adjudecat, în ciuda revenirii sportivei din Turcia pe final.

În setul decisiv, Bara nu a cedat niciun game și a obținut victoria după două ore și 12 minute.

Până să ajungă în finală, Irina Bara a trecut de Lina Gjorcheska (Macedonia de Nord, 241 WTA), Maileen Nuudi (Estonia, 571 WTA), Ekaterina Maklakova (Rusia, 420 WTA) și Ilay Yoruk (Turcia, 569 WTA).

Turneul ITF de la Istanbul s-a disputat în perioada 24-30 aprilie, pe zgură, a avut premii totale în valoare de 60.000 de dolari, iar la start s-au aflat pe tabloul principal 32 de jucătoare.