Jaqueline Cristian a reușit calificarea în turul al doilea al turneului „WTA 1000” de la Madrid, după ce a învins-o pe americanca Sloane Stephens (48 WTA), scor 5-7, 6-4, 6-4.

Jaqueline CristianFoto: Rob Prange/Dppi / Zuma Press / Profimedia

Sloane Stephens, eliminată de Jaqueline Cristian la WTA Madrid

Românca aflată pe locul 168 mondial a reușit să treacă de primul tur al turneului de la Madrid, în confruntarea cu Sloane Stephens.

Stephens a fost la conducerea primului set, Cristian a revenit până la 5-5, de unde jucătoarea americană nu a mai cedat.

În setul al doilea, fosta câștigătoare de la US Open 2017 a condus cu 4-2, Jaqueline reușind să câștige patru gameuri la rând.

Decisivul s-a jucat de la egal la egal până spre final, unde românca s-a detașat și a obținut calificarea în turul al doilea.

Pentru victoria din primul act, Jaqueline Cristian va primi un cec în valoare de 27.045 de euro și 35 de puncte în ierarhia WTA de simplu.

În turul al doilea, jucătoarea noastră o va întâlni pe Anastasia Potapova, favorita numărul 21 a turneului.

WTA Mutua Madrid Open are loc în perioada 25 aprilie - 7 mai pe zgura din complexul de la Caja Magica. Face parte din categoria WTA 1000, are premii totale în valoare de $7.652.174, iar campioana en-titre este Ons Jabeur. Simona Halep s-a impus la edițiile din 2016 și 2017.