Spaniolul Carlos Alcaraz și-a respectat statutul de favorit și a reușit să păstreze titlul cucerit anul trecut, după victoria din finala turneului „ATP 500” de la Barcelona, câștigată în fața lui Stefanos Tsitsipas, scor 6-3, 6-4.

Carlos AlcarazFoto: Frederic J. BROWN / AFP / Profimedia

Stefanos Tsitsipas, învins de Carlos Alcaraz în finala ATP Barcelona

Aflat pe locul al doilea mondial, Alcaraz a avut nevoie de o oră și 20 de minute pentru cele două seturi care i-au adus victoria în fața grecului Tsitsipas, al doilea favorit al turneului.

Jucătorul spaniol nu i-a dat prea multe șanse lui Tsitsipas, care a început bine ambele seturi, dar nu a putut ține ritmul până la final.

După această partidă, Carlos Alcaraz conduce cu 4-0 în duelul întâlnirilor directe cu Stefanos Tsitsipas.

Ultima dată cei doi se întâlniseră chiar în sferturile de finală de la ATP Barcelona 2022, unde spaniolul a avut câștig de cauză, după 6-4, 5-7, 6-2.

În finala de anul trecut, Alcaraz s-a impus în fața conaționalului său, Pablo Carreno Busta, scor 6-3, 6-2.

Barcelona Open are loc în perioada 15-23 aprilie și face parte din categoria ATP 500. Oferă premii totale de 2.661.825 de euro, iar campionul en-titre este spaniolul Carlos Alcaraz.