Novak Djokovic a fost învins surprinzător de conaționalul său, Dusan Lajovic (70 ATP), scor 6-4, 7-6(6), în sferturile de finală ale turneului „ATP 250” de la Banja Luka.

Novak DjokovicFoto: Dubreuil Corinne/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Novak Djokovic, eliminat de Dusan Lajovic la ATP Banja Luka

Dacă la turneul ATP Masters 1000 de la Monte Carlo părăsea competiție în optimi, învins de Lorenzo Musetti, liderul mondial nu a putut trece mai departe de sferturile de finală de la Banja Luka.

După ce a câștigat primul set cu 6-4, Dusan Lajovic a jucat de la egal la egal cu Djokovic setul al doilea, pe care a reușit să îl ducă la tiebreak.

Chiar dacă principalul favorit a condus cu 4-1, Lajovic a revenit excelent pe final și l-a adjudecat, după 8-6.

În semifinale, Dusan Lajovic va întâlni câștigătorul dintre sârbul Miomir Kecmanovic (33 ATP) și cehul Jiri Lehecka (36 ATP).

Turneul de la Banja Luka (Srpska Open) a luat anul acesta locul celui competiției de la Belgrad, Novak Tennis Centre aflându-se în proces de renovare. Competiția face parte din categoria „ATP 250”, are loc pe zgură și oferă premii în valoare de 562.815 de euro.