Carlos Alcaraz (2 ATP) și-a respectat statutul de favorit și l-a învins în sferturile de finală ale turneului „ATP 500” de la Barcelona pe conaționalul său, Alejandro Davidovich Fokina (38 ATP), scor 7-6(5), 6-4.

Carlos AlcarazFoto: Harry How / Getty Images / Profimedia

Carlos Alcaraz l-a eliminat pe Davidovich Fokina la ATP Barcelona

Campion en-titre și principal favorit al turneului din acest an, Carlos Alcaraz a reușit să încheie în două seturi duelul cu Alejandro Davidovich Fokina.

Primul set s-a disputat de la egal la egal și s-a decis la tiebreak în favoarea jucătorului aflat pe locul al doilea mondial.

În setul al doilea, Davidovich Fokina a ținut pasul până la 4-4, dar Alcaraz a rupt ritmul pe final și a decis partida în favoarea sa.

Meciul a durat două ore și 13 minute.

În semifinale, Carlos Alcaraz va întâlni câștigătorul dintre argentinianul Francisco Cerundolo (32 ATP) și britanicul Daniel Evans (26 ATP).

Barcelona Open are loc în perioada 15-23 aprilie și face parte din categoria ATP 500. Oferă premii totale de 2.661.825 de euro, iar campionul en-titre este spaniolul Carlos Alcaraz.