Drumul Elenei Rybakina la turneul de la Stuttgart s-a oprit în faza optimilor. Condusă cu scorul de 1-0 la seturi și 3-1 în actul secund de Beatriz Haddad Maia, jucătoarea din Kazahstan a fost nevoită să se retragă din cauza unei accidentări.

Elena RybakinaFoto: Fuminori Ogane / AP / Profimedia

Elena Rybakina s-a retras din cauza unei accidentări în meciul cu Beatriz Haddad Maia la WTA Stuttgart

Favorită numărul șase la Stuttgart, Elena Rybakina a fost eliminată încă din faza optimilor.

Jucătoarea clasată pe locul 7 în ierarhia WTA a înfruntat-o pe Beatriz Haddad Maia (14 WTA), care a învins-o categoric în primul set, pe care și l-a adjudecat cu scorul de 6-1.

În actul secund, brazilianca a continuat să domine jocul, dar Rybakina a acuzat o accidentare și astfel a fost nevoită să se retragă după o oră și 3 minute de joc.

Urmează duel cu Ons Jabeur (4 WTA) în faza sferturilor. Jucătoarea din Tunisia a trecut miercuri de Jelena Ostapenko, scor 1-6, 7-5, 6-3.

Turneul de la Stuttgart face parte din categoria WTA 500, are loc pe zgură indoor, are premii totale în valoare de $780.637, iar campioana en-titre este Iga Swiatek (titlu cucerit în 2022).