Coco Gauff a fost eliminată în optimile turneului de la Stuttgart, după ce a fost învinsă în două seturi de controversata Anastasia Potapova, scor 6-2, 6-3.

Coco GauffFoto: USA TODAY Network / ddp USA / Profimedia

Coco Gauff a fost învinsă de Anastasia Potapova la Stuttgart

Clasată pe locul 6 în ierarhia WTA, Coco Gauff a fost surclasată de rusoaica Anastasia Potapova (24 WTA).

Sportiva din Statele Unite ale Americii nu a avut nicio șansă în fața jucătoarei care a câștigat titlul la WTA Linz. Potapova a închis meciul după o oră și 18 minute.

Rusoaica a dominat în totalite ambele seturi, iar victoria este una pe deplin meritată.

În faza sferturilor, aceasta va lupta cu învingătoarea dintre Tatjana Maria (71 WTA) și Caroline Garcia (5 WTA).

Turneul de la Stuttgart face parte din categoria WTA 500, are loc pe zgură indoor, are premii totale în valoare de $780.637, iar campioana en-titre este Iga Swiatek (titlu cucerit în 2022).