Ons Jabeur s-a calificat miercuri seară în sferturile de finală ale turneului de la Stuttgart. Tunisianca a eliminat-o în 3 seturi pe Jelena Ostapenko, scor 1-6, 7-5, 6-3, după o revenire spectaculoasă.

Jelena OstapenkoFoto: IMAGO / imago sportfotodienst / Profimedia

Ons Jabeur, revenire impresionantă și calificare în sferturi - A eliminat-o pe Jelena Ostapenko

Pe locul 4 în ierarhia WTA, Ons Jabeur a fost aproape să fie eliminată de Jelena Ostapenko (22 WTA) la Stuttgart.

Jucătoarea din Tunisia a avut nevoie de 2 ore și 5 minute pentru a o învinge pe câștigătoarea Roland Garros 2017.

Ons Jabeur a pierdut categoric primul set, set în care a luat un singur game și a fost chiar pe punctul de a pierde jocul.

La scorul de 5-3 pentru Ostapenko în setul secund, Ons Jabeur a avut o revenire impresionantă, reușind să câștige 4 gameuri la rând și să trimită meciul în decisiv.

În actul al treilea, cu un moral ridicat, Jabeur a dominat-o pe Jelena Ostapenko și a obținut calificarea în sferturi, acolo unde o așteaptă câștigătoarea duelului dintre Beatriz Haddad Maia (14 WTA) și Elena Rybakina (7 WTA).

Turneul de la Stuttgart face parte din categoria WTA 500, are loc pe zgură indoor, are premii totale în valoare de $780.637, iar campioana en-titre este Iga Swiatek (titlu cucerit în 2022).