Întâlnirile din Billie Jean King Cup (fosta FedCup) au adus sâmbătă și două mari surprize, Barbora Krejcikova (câștigătoare de Grand Slam) și Anett Kontaveit (fostă ocupantă a locului 2 WTA) fiind învinse.

Barbora KrejcikovaFoto: Pete Staples / AP / Profimedia

Barbora Krejcikova, învinsă de Marta Kostyuk în Billie Jean King Cup

Cehia a învins Ucraina cu 3-1 și s-a calificat la turneul final al acestei competiții, dar Marta Kostyuk a obținut o victorie surprinzătoare în fața Barborei Krejcikova (12 WTA).

Aflată pe locul 38 în ierarhia mondială, Kostyuk s-a impus în trei seturi în fața campioanei de la Roland Garros 2021, scor 3-6, 6-1, 6-4. Partida a durat două ore și 6 minute.

Marta nu și-a putut controla emoțiile în timpul intonării imnului Ucrainei și a plâns în hohote.

Punctele Cehiei au fost aduse de Marketa Vondrousova (6-2, 6-1 vs Marta Kostyuk și 6-3, 6-4 vs Katarina Zavatska) și Barbora Krejcikova (6-4, 6-3 vs Katarina Zavatska).

Anett Kontaveit, învinsă de Despina Papamichail în Billie Jean King Cup

Kontaveit ocupa locul 2 în clasamentul WTA la începutul lunii iunie 2022, dar are mari probleme în acest sezon și a ajuns pe locul 69.

Anett a pierdut în fața Despinei Papamichail (151 WTA), scor 6-2, 6-4, iar Grecia conduce cu 2-0 în fața Estoniei.

Primul punct al Greciei a fost câștigat de Valentini Grammatikopoulou (202 WTA): 6-2, 6-4 vs Elena Malygina (374 WTA).

Slovenia - România 2-2, în Billie Jean King Cup

Reamintim faptul că Slovenia și România se află la egalitate, scor 2-2, iar echipa care se va califica la turneul final va fi decisă în urma meciului de dublu.

Din cauza ploii, partida Kaja Juvan / Tamara Zidansek - Irina Bara / Monica Niculescu a fost întreruptă la scorul de 3-3 în primul set.

Duelul din Sport Park Bonifika (Koper) se va relua duminică, de la ora 12:00 (ora României).