Holger Rune a produs surpriza sferturilor la Mastersul de la Monte Carlo, după ce l-a eliminat în două seturi pe Daniil Medvedev, scor 6-3, 6-4.

Daniil MedvedevFoto: Mark J. Terrill / AP / Profimedia

Holger Rune l-a învins pe Daniil Medvedev la ATP Monte Carlo

Clasat pe locul 5 în ierarhia ATP, Daniil Medvedev a suferit abia a treia înfrângere din 2023.

Rusul care a ieșit campion la Rotterdam, Doha și Dubai a fost eliminat de Holger Rune (9 ATP) la capătul unui meci ce a durat o oră și 18 minute.

Medvedev a cedat destul de categoric primul set, cu toate că a reușit să ia 3 gameuri, iar în actul secund, danezul a fost cel care a condus ostilitățile.

Daniil Medvedev a condus cu 3-2 și 4-3, dar Rune a revenit de fiecare dată și și-a asigurat astfel prezența în careul de ași la Monte Carlo.

Aici, Rune va da peste câștigătorul duelului dintre Lorenzo Musetti (21 ATP) și Jannik Sinner (8 ATP).

Turneul de la Monte Carlo are loc în perioada 9-16 aprilie, pe zgură, competiția fiind dotată cu premii totale în valoare de €5.779.335. Campionul ultimelor două ediții este Stefanos Tsitsipas, în timp ce Rafael Nadal este liderul autoritar al trofeelor cucerite: 11.