Stefanos Tsitsipas s-a calificat fără prea mari emoții în sferturile de finală ale turneului ATP Masters 1000 de la Monte Carlo, după ce a trecut în două seturi de chilianul Nicolas Jarry (58 ATP).

Stefanos TsitsipasFoto: James Gourley / Shutterstock Editorial / Profimedia

Stefanos Tsitsipas l-a învins pe Nicolas Jarry la ATP Monte Carlo

Al doilea favorit al turneului, Tsitsipas a avut nevoie de o oră și 34 de minute pentru a se impune cu scorul de 6-3, 6-4.

Grecul a ratat nu mai puțin de șase mingi de set și una de meci, după ce a controlat autoritar partida.

Câștigător al ultimelor două ediții ale turneului de la Monte Carlo, Stefanos Tsitsipas (3 ATP) se va lupta pentru un loc în semifinale cu câștigătorul dintre americanul Taylor Fritz (10 ATP) și cehul Jiri Lehecka (42 ATP).

Monte Carlo Masters are loc în perioada 9-16 aprilie, pe zgură, are premii totale în valoare de €5.779.335, Novak Djokovic este principalul favorit, iar campionul ultimelor două ediții este Stefanos Tsitsipas.