Jan-Lennard Struff a furnizat surpriza zilei la turneul de la Monte Carlo, germanul învingându-l în optimi pe norvegianul Casper Ruud, al patrulea favorit al competiției de categorie „ATP Masters 1000”.

Casper RuudFoto: Martin KEEP / AFP / Profimedia

Casper Ruud, învins de Jan-Lennard Struff la Monte Carlo Masters

Aflat pe locul 100 în clasamentul mondial, Struff (32 ani) s-a impus în două seturi în fața lui Ruud, scor 6-1, 7-6(6). Partida a durat o oră și 44 de minute.

Casper a ajuns anul trecut în trei finale importante, dar a plecat fără trofeu de la Roland Garros, US Open și Turneul Campionilor.

Pentru Jan-Lennard, care în septembrie 2020 se afla pe locul 29 ATP, urmează partida cu Andrey Rublev, după ce al cincilea favorit s-a impus în duelul rusesc cu Karen Khachanov (9), scor 7-6(4), 6-2.

Monte Carlo Masters are loc în perioada 9-16 aprilie, pe zgură, are premii totale în valoare de €5.779.335, Novak Djokovic este principalul favorit, iar campionul ultimelor două ediții este Stefanos Tsitsipas.