​Jannik Sinner s-a calificat în sferturile turneului Masters de la Monte Carlo, elevul lui Darren Cahill reușind să revină spectaculos în meciul cu Hubert Hurkacz.

Jannik SinnerFoto: Corey Sipkin / AFP / Profimedia

Jannik Sinner l-a învins pe Hubert Hurkacz la Monte Carlo Masters

Italianul în vârstă de 21 de ani s-a impus după două ore și 27 de minute de joc în fața polonezului Hurkacz (favorit 10), scor 3-6, 7-6(6), 6-1.

Jannik a salvat o minge de meci în tiebreakul setului secund, la scorul de 6-5 pentru Hubert.

Cap de serie nr. 7 la turneul din Principat, Sinner se va duela pentru un loc în semifinale cu învingătorul partidei dintre Novak Djokovic (lider mondial) și Lorenzo Musetti (16).

Rezumatul partidei dintre Jannik Sinner și Hubert Hurkacz

Monte Carlo Masters are loc în perioada 9-16 aprilie, pe zgură, are premii totale în valoare de €5.779.335, Novak Djokovic este principalul favorit, iar campionul ultimelor două ediții este Stefanos Tsitsipas.