Gabriela Ruse (160 WTA) a ratat duelul românesc cu Alexandra Cadanțu-Ignatik din optimile turneului ITF W60 Chiasso, după ce a fost învinsă de fosta ocupantă a locului 3 mondial, Elina Svitolina, scor 6-4, 6-2.

Gabriela RuseFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Gabriela Ruse, eliminată la ITF Chiasso

Revenită în circuit după o pauză de un an, după ce a născut o fetiță, Svitolina a reușit prima victorie după retragerea temporară.

Primul set s-a jucat de la egal la egal până la final, când jucătoarea din Ucraina aflată pe locul 1344 WTA a ratat două mingi de set.

În setul secund, Svitolina (beneficiară a unui wildcard) a deținut controlul și a ratat nu mai puțin de patru mingi de meci în fața Gabrielei Ruse, a șaptea favorită a turneului.

Partida a durat o oră și 23 de minute.

În optimile de finală de la ITF W60 Chiasso, Elina Svitolina o va întâlni pe Alexandra Cadanțu-Ignatik, care a trecut în primul tur de Alexandra Eala, 6-0, 6-2.