​Alexandra Cadanțu-Ignatik s-a calificat în optimile turneului ITF W60 de la Chiasso, după ce a învins-o categoric pe Alexandra Eala, campioană a junioarelor la US Open 2022.

Alexandra Cadantu IgnatikFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Alexandra Cadanțu-Ignatik a învins-o pe Alexandra Eala la ITF Chiasso

Experiența româncei (31 de ani) și-a spus cuvântul în fața tinerei jucătoare din Filipine (17 ani), iar victoria a venit după doar o oră și 11 minute de joc, scor 6-0, 6-2.

Pentru un loc în sferturile competiției din Elveția, Alexandra se va duela cu învingătoarea partidei dintre Gabriela Ruse (160 WTA, favorită 7) și Elina Svitolina (1344 WTA, beneficiară a unui wildcard și fostă ocupantă a locului 3 mondial).

• Eala a fost învinsă de Irina Begu în primul tur de la Miami Open (WTA 1000), scor 6-2, 7-5.
  • În finala junioarelor de la US Open 2022, Alexandra Eala a învins-o pe cehoaica Lucie Havlickova, scor 6-2, 6-4.