Favorita numărul 1 a turneului WTA 500 de la Charleston, Jessica Pegula, a fost eliminată în semifinale de elvețiana Belinda Bencic după două seturi, 7-5, 7-6(5).

Jessica PegulaFoto: Simon Bruty / AP / Profimedia

Belinda Bencic a învins-o pe Jessica Pegula la WTA Charleston

Belinda Bencic (11 WTA) s-a impus la capătul unui meci disputat de la egal la egal cu Jessica Pegula.

După trei mingi de set ratate la scorul de 5-4 în primul act, al doilea set a ajuns la tiebreak, unde elvețiana a revenit excelent, fiind condusă cu 5-2.

Partida începută sâmbătă a fost întreruptă din cauza ploii în tiebreak-ul setului al doilea, la scorul de 4-2 pentru Pegula și a durat în total două ore și trei minute.

Jessica Pegula trecuse în optimi de Irina Begu, după 7-5, 4-6, 6-4.

Ons Jabeur și Belinda Bencic, în finala WTA Charleston

Bencic o va întâlni în finala de la WTA Charleston pe a doua favorită a competiției, Ons Jabeur, care a trecut în semifinale de Daria Kasatkina, scor 7-5, 7-5.

Anul trecut, Ons Jabeur a fost învinsă în ultimul act de Belinda Bencic, scor 6-1, 5-7, 6-4.

Charleston Open 2023 are loc în perioada 3-9 aprilie pe zgură și face parte din categoria WTA 500. Turneul are premii totale de $780.637, iar campioana en-titre este Belinda Bencic.