Surpriză la turneul de la Charleston, acolo unde Victoria Azarenka a fost eliminată în faza optimilor de rusoaica Anna Kalinskaya, scor 6-4, 7-6(5).

Victoria AzarenkaFoto: Charles Baus/CSM / Shutterstock Editorial / Profimedia

Victoria Azarenka, eliminată de Anna Kalinskaya

Clasată pe locul 18 în ierarhia WTA, Victoria Azarenka s-a oprit în optimi la turneul de la Charleston.

Sportiva din Belarus a fost învinsă de Anna Kalinskaya (70 WTA) la capătul unui meci ce a durat puțin peste două ore.

Deși și-a pierdut din start serviciul, Azarenka a revenit impresionant de la 2-0 în primul set și chiar a condus la un moment dat cu 4-3. Cu toate acestea, Victoria Azarenka a pierdut primul act cu scorul de 6-4.

Setul secund a fost unul la fel de echilibrat, iar rusoaica a avut nevoie de tie break pentru a-și asigura prezența în faza sferturilor.

Acolo, Anna Kalinskaya va da peste câștigătoarea duelului dintre Caroline Dolehide (172 WTA) și Ons Jabeur (5 WTA).

Charleston Open 2023 are loc în perioada 3-9 aprilie pe zgură și face parte din categoria WTA 500. Turneul are premii totale de $780.637, iar campioana en-titre este Belinda Bencic.