După ce a trecut în faza semifinalelor de Sorana Cîrstea, Petra Kvitova a reușit să se impună și în finala turneului de la Miami. Dubla campioană de la Wimbledon a învins-o pe Elena Rybakina în două seturi, scor 7-6(14), 6-2.

Petra KvitovaFoto: Rob Prange / Shutterstock Editorial / Profimedia

Petra Kvitova a învins-o pe Elena Rybakina în finala WTA Miami

Cu un parcurs excepțional la acest turneu, Petra Kvitova a reușit să își adjudece titlul de campioană la Miami, după o finală în fața Elenei Rybakina (7 WTA).

Sportiva clasată pe locul 12 în ierarhia WTA a avut nevoie de o oră și 42 de minute pentru a-și adjudeca titlul, în fața unei adversare care venea și ea după o perioadă destul de bună.

Cele două s-au luptat cu înverșunare în primul set, iar diferența s-a făcut la tie break, după o oră și 6 minute.

În actul secund, jucătoarea din Cehia a jucat mult mai degajată și a controlat în totalitate disputa, reușind să ajungă destul de rapid la scorul de 3-0.

La 36 de minute de la începerea setului doi, Petra Kvitova a obținut victoria și s-a încoronat campioană la Miami.

Este primul titlu la Miami pentru Petra Kvitova și al 30-lea din carieră.