​Sorana Cîrstea o va întâlni vineri în semifinalele de la Miami Open, competiție de categorie WTA 1000, pe Petra Kvitova, jucătoare care are în palmares două titluri de Grand Slam.

Sorana CirsteaFoto: MATTHEW STOCKMAN / Getty images / Profimedia

Sorana Cîrstea - Petra Kvitova, vineri, 31 martie, după ora 22:00

Partida dintre Cîrstea (74 WTA) și Kvitova (12 WTA, favorită 15) va fi a doua a zilei de pe Hard Rock Stadium (după duelul rușilor Daniil Medvedev și Karen Khachanov) și nu va începe mai devreme de ora 22:00 (ora României).

Meciul va fi transmis în direct pe DigiSport 2 și LiveBLOG pe HotNews.ro.

Petra Kvitova a triumfat la Wimbledon în 2011 și 2014 (are în palmares 29 de titluri), iar cel mai sus în clasamentul WTA a fost pe locul al doilea (31 octombrie 2011). De-a lungul carierei, sportiva din Cehia a câștigat 614 meciuri și a pierdut 280, iar din premiile din tenis a obținut 35.3 milioane de dolari.

Petra Kvitova conduce cu 6-4 în duelurile cu Sorana Cîrstea

Sorana Cîrstea și Petra Kvitova s-au mai întâlnit până acum de zece ori, jucătoarea din Cehia câștigând șase dintre dueluri.

2010, Wimbledon: 6-2, 6-2 pentru Kvitova

2008, Budapesta: 6-2, 6-4 pentru Kvitova.

Sorana Cîrstea, parcurs excelent la Miami Open

Turul I: 7-6(6), 6-2 vs Fernanda Contreras Gomez (179 WTA)

Turul II: 6-2, 6-3 vs Caroline Garcia (4 WTA)

Turul III: 7-5, 6-1 vs Karolina Muchova (55 WTA)

Optimi: 7-6(3), 6-4 vs Marketa Vondrousova (103 WTA).

Sferturi: 6-4, 6-4 vs Aryna Sabalenka (2 WTA).

• Câștigătoarea acestui meci se va duela pentru trofeu cu Elena Rybakina (7 WTA), după ce campioana de la Wimbledon a învins-o pe Jessica Pegula (3 WTA), scor 7-6(3), 6-4.
  • Prezența în semifinalele turneului de la Miami este a doua cea mai bună performanță din cariera Soranei Cîrstea, după ce în 2013 a ajuns până în finala Rogers Cup (a fost învinsă atunci de Serena Williams).
  • Calificarea în semifinale reprezintă cel mai bun rezultat înregistrat în carieră de Sorana Cîrstea la Miami Open. De asemenea, ea a învins pentru prima oară o jucătoare din Top 2 WTA.
  • Prin calificarea în semifinalele competiției din Florida, Sorana și-a asigurat un premiu în valoare de 352.635 de dolari și 390 de puncte în clasamentul WTA de simplu.
  • Parcursul foarte bun de la turneul din Florida o va ajuta pe Sorana să facă un salt important în ierarhia mondială de simplu, sportiva noastră aflându-se în WTA Live pe locul 41 - salt de 33 de poziții.
  • Sorana Cîrstea este prima jucătoare din afara Top 50 WTA care a câştigat cel puţin 9 meciuri pe tabloul principal la Sunshine Double (4 la Indian Wells şi 5 la Miami) în acelaşi an.

Miami Open are loc în perioada 21 martie - 2 aprilie, pe hard, face parte din categoria „WTA 1000” și are premii totale în valoare de $8.800.000. Pe tabloul principal se află 96 de jucătoare, iar campioana en-titre este Iga Swiatek.