Holger Rune a fost eliminat în optimile turneului de la Miami, după ce a fost învins în două seturi de Taylor Fritz, scor 6-3, 6-4.

Holger RuneFoto: Pavel Danev / AP / Profimedia

Holger Rune a fost eliminat de Taylor Fritz

Elevul lui Patrick Mouratoglou (8 ATP) s-a oprit în optimi la Miami, după ce a fost eliminat de Taylor Fritz (10 ATP), în urma unui meci ce a durat o oră și 26 de minute.

Deși a revenit în primul set de la 2-0, Holger Rune a cedat primul act după 42 de minute.

În setul secund, Taylor Fritz a început mult mai agresiv și a dus rapid scorul la 3-1, dar danezul Rune s-a ținut destul de bine.

Fritz și-a făcut foarte bine serviciul și în cele din urmă a obținut calificarea în sferturi.

În sferturi, Taylor Fritz va da peste câștigătorul duelului dintre Carlos Alcaraz (1 ATP) și Tommy Paul (19 ATP).

Mastersul de la Miami are loc în perioada 22 martie - 2 aprilie pe hard, are premii totale în valoare de $8,8 milioane, iar campionul en-titre și principalul favorit este Carlos Alcaraz.