​Jelena Ostapenko a fost eliminată în optimile turneului de la Miami, după ce a fost învinsă în două seturi de italianca Martina Trevisan, scor 6-3, 6-3.

Jelena OstapenkoFoto: MATTHEW STOCKMAN / Getty images / Profimedia

Jelena Ostapenko, învinsă de Martina Trevisan în optimile WTA Miami

Sfert-finalistă în acest an la Australian Open, Jelena Ostapenko (22 WTA) a fost eliminată în faza optimilor la Miami.

Jucătoarea din Letonia nu a putut să-i țină piept Martinei Trevisan (24 WTA) și a pierdut în două seturi, la capătul unui meci ce a durat o oră și 32 de minute.

Italianca a făcut un prim set foarte bun, pe care l-a controlat în totalitate, iar în actul secund, Martina a revenit de la 0-2 și a mai pierdut un singur game până la finalul disputei.

În faza sferturilor, Martina Trevisan va da peste câștigătoarea duelului dintre Elena Rybakina (7 WTA) și Elise Mertens (39 WTA).

Miami Open are loc în perioada 21 martie - 2 aprilie, pe hard, face parte din categoria „WTA 1000” și are premii totale în valoare de $8.800.000. Pe tabloul principal se află 96 de jucătoare, iar campioana en-titre este Iga Swiatek.