Paula Badosa a fost aproape de o victorie mare în fața Elenei Rybakina, dar iberica nu a reușit să închidă la timp partida și a fost eliminată în turul trei de la Miami Open, turneu de categorie „WTA 1.000”.

Paula BadosaFoto: Rob Prange / Zuma Press / Profimedia

Paula Badosa, învinsă de Elena Rybakina la WTA Miami

Badosa, care în urmă cu mai puțin de un an ocupa locul al doilea în clasamentul mondial (acum se află pe 29), a condus cu set și break (6-3, 4-2) și a ratat o minge de meci la scorul de 5-4 în favoarea ei în manșa secundă.

Rybakina (campioană la Indian Wells) a revenit spectaculos și s-a impus după două ore și 32 de minute de joc, scor 3-6, 7-5, 6-3.

Elena (7 WTA, favorită 10) va juca în optimi cu belgianca Elise Mertens (39 WTA).

S-au disputat sâmbătă în turul trei la WTA Miami

Qinwen Zheng (23) - Liudmila Samsonova (12) 5-7, 7-6(5), 6-3

Jelena Ostapenko (24) - Beatriz Haddad Maia (13) 6-2, 4-6, 6-3

Anastasia Potapova (27) - Coco Gauff (6) (8)6-7, 7-5, 6-2

Magda Linette (20) - Victoria Azarenka (14) 7-6(3), 2-6, 6-4

Jessica Pegula (3) - Danielle Collins (30) 6-1, 7-6(0)

Martina Trevisan (25) - Claire Liu 4-6, 7-5, 6-4

Elena Rybakina (10) - Paula Badosa (21) 3-6, 7-5, 6-3

Elise Mertens - Petra Martic (29) 6-4, 6-3.

Miami Open are loc în perioada 21 martie - 2 aprilie, pe hard, face parte din categoria „WTA 1000” și are premii totale în valoare de $8.800.000. Pe tabloul principal se află 96 de jucătoare, iar campioana en-titre este Iga Swiatek.