Gabriela Ruse a părăsit turneul ITF Maribor din Slovenia, după ce a fost învinsă surprinzător de slovaca Rebecca Sramkova, scor 7-5, 6-1, în primul tur.

Gabriela RuseFoto: Noushad Thekkayil/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Gabriela Ruse, învinsă de Rebecca Sramkova (276 WTA)

Aflată pe locul 145 în clasamentul mondial, Ruse a cedat după o oră și 42 de minute în fața adversarei mult mai slab cotate (276 WTA), conform Agerpres.

Sramkova a condus cu 3-0, Ruse a reuşit egalarea, 3-3, slovaca a avut apoi 5-3, dar Ruse a egalat din nou, 5-5, însă Sramkova s-a impus cu 7-5. Sramkova a câştigat clar setul secund, cu 6-1, după ce a avut 5-0. Acesta a fost primul duel dintre cele două.

La dublu, Irina Bara şi Andree Mitu s-au calificat în sferturi, după 5-7, 6-0, 10-7 cu slovenele Pia Lovric/Nina Potocnik, după o oră şi 20 de minute. În sferturi, Bara şi Mitu vor juca împotriva britanicelor Maia Lumsden/Emily Webley-Smith, favoritele numărul patru.

Irina Bara este a şaptea favorită la simplu şi va juca miercuri, în primul tur, contra turcoaicei Pemra Ozgen.

Turneul ITF de la Maribor oferă premii totale în valoare de 40.000 de dolari.