Elena Rybakina nu a avut deloc o partidă ușoară în sferturile de finală ale turneului de la Indian Wells, reușind să o învingă pe Karolina Muchova în trei seturi, 7-6(4), 2-6, 6-4.

Elena RybakinaFoto: Aaron Favila / AP / Profimedia

Elena Rybakina a eliminat-o pe Karolina Muchova la Indian Wells

Primul set a fost controlat de Muchova, dar în final s-a ajuns la tiebreak, unde Rybakyna s-a impus cu 7-4, după trei servicii pierdute de jucătoarea din Cehia.

Setul al doilea i-a aparținut total Karolinei Muchova, care s-a impus categoric.

În setul decisiv, câștigătoarea de la Wimbledon 2022 a fost mai decisă, deși a ratat două mingi de meci, reușind să câștige în fața sportivei aflată pe locul 76 mondial.

Partida a durat două ore și 48 de minute.

În semifinalele turneului de la Indian Wells, Elena Rybakina (10 WTA) se va duela cu câștigătoarea dintre lidera mondială Iga Swiatek și românca Sorana Cîrstea (83 WTA).

Indian Wells se desfășoară în perioada 6-19 martie, pe hard, iar pe cele două tablouri principale s-au aflat la start câte 96 de jucători. Competiția oferă câte 8.800.000 de dolari la masculin și la feminin. Campioni en-titre sunt Taylor Fritz și Iga Swiatek.