Petra Kvitova a condus cu set și break, dar dubla câștigătoare de Grand Slam a fost eliminată în sferturi la Indian Wells, turneu de categorie „WTA 1000”.

Petra KvitovaFoto: William WEST / AFP / Profimedia

Petra Kvitova, eliminată de Maria Sakkari după ce a condus cu set și break

Campioană la Wimbledon în 2011 și 2014, Kvitova a fost învinsă de Maria Sakkari (favorită 7), scor 4-6, 7-5, 6-1. Partida a durat două ore și 15 minute.

Petra (cap de serie nr. 15) a condus cu 6-4, 2-0 și părea să controleze partida, dar Maria a revenit spectaculos și a obținut a patra victorie consecutivă în trei seturi la turneul din deșertul californian.

Maria Sakkari se va duela pentru un loc în finala competiției cu Aryna Sabalenka (a doua favorită), după ce campioana de la Australian Open a surclasat-o pe Coco Gauff (6), scor 6-4, 6-0.

Rezumatul partidei dintre Petra Kvitova și Maria Sakkari

Indian Wells se desfășoară în perioada 6-19 martie, pe hard, iar pe cele două tablouri principale s-au aflat la start câte 96 de jucători. Competiția oferă câte 8.800.000 de dolari la masculin și la feminin. Campioni en-titre sunt Taylor Fritz și Iga Swiatek.