Jessica Pegula s-a aflat la un pas de calificarea în sferturile Indian Wells, dar a treia favorită a competiției de categorie „WTA 1000” nu a reușit să fructifice cele patru mingi de meci avute și a fost eliminată de Petra Kvitova.

Jessica PegulaFoto: Ng Han Guan / AP / Profimedia

Jessica Pegula, învinsă dramatic de Petra Kvitova

Campioană la Wimbledon în 2011 și 2014, Kvitova s-a impus după două ore și 15 minute de joc, scor 6-2, 3-6, 7-6(11).

Petra a fost condusă cu 5-3 în setul decisiv, a salvat prima minge de meci în al zecelea game și încă trei în tiebreak. Și cehoaica a ratat trei oportunități, dar a avut nervii mai tari și a obținut până la urmă victoria.

• Kvitova (15 WTA) se va duela pentru un loc în sferturi cu grecoaica Maria Sakkari (favorită 7).
  • Petra este a patra jucătoare care a ajuns în cel puţin 35 de sferturi de finală la turnee „WTA 1000”, după Agnieszka Radwanska (42), Simona Halep (39) şi Caroline Wozniacki (36).

Indian Wells, rezultatele înregistrate în optimi

Coco Gauff (6) - Rebecca Peterson 6-3, 1-6, 6-4

Maria Sakkari (7) - Karolina Pliskova (17) 6-4, 5-7, 6-3

Aryna Sabalenka (2) - Barbora Krejcikova (16) 6-3, 2-6, 6-4

Karolina Muchova - Marketa Vondrousova 6-4, (2)6-7, 6-4

Petra Kvitova (15) - Jessica Pegula (3) 6-2, 3-6, 7-6(11)

Sorana Cîrstea - Caroline Garcia (5) 6-4, 4-6, 7-5

Elena Rybakina (10) - Varvara Gracheva 6-3, 6-0

Iga Swiatek (1) - Emma Răducanu 6-3, 6-1.

Indian Wells, sferturi de finală

Iga Swiatek (1) - Sorana Cîrstea

Karolina Muchova - Elena Rybakina (10)

Maria Sakkari (7) - Petra Kvitova (15)

Coco Gauff (6) - Aryna Sabalenka (2).

Indian Wells se desfășoară în perioada 6-19 martie, pe hard, iar pe cele două tablouri principale s-au aflat la start câte 96 de jucători. Competiția oferă câte 8.800.000 de dolari la masculin și la feminin. Campioni en-titre sunt Taylor Fritz și Iga Swiatek.