​Maria Sakkari a obținut biletul pentru sferturile turneului de la Indian Wells, după ce a trecut în 3 seturi de Karolina Pliskova, scor 6-4, 5-7, 6-3.

Maria SakkariFoto: James Gourley / Shutterstock Editorial / Profimedia

Maria Sakkari a eliminat-o pe Karolina Pliskova de la Indian Wells

Clasată pe locul 7 în ierarhia WTA, Maria Sakkari a avut nevoie de 2 ore și 43 de minute pentru a o elimina pe Karolina Pliskova (17 WTA).

Sportiva din Grecia și-a adjudecat primul set după un început foarte bun, însă a pierdut actul secund cu scorul de 7-5, după ce a comis nu mai puțin de 7 duble greșeli.

În decisiv, Sakkari a revenit de la 0-2 și a câștigat 5 gameuri consecutive, iar până la victorie a mai fost doar un pas.

Astfel, Maria Sakkari s-a calificat în faza sferturilor, unde va da peste câștigătoarea duelului dintre Petra Kvitova (15 WTA) și Jessica Pegula (3 WTA).

Indian Wells se desfășoară în perioada 6-19 martie, pe hard, iar pe cele două tablouri principale s-au aflat la start câte 96 de jucători. Competiția oferă câte 8.800.000 de dolari la masculin și la feminin. Campioni en-titre sunt Taylor Fritz și Iga Swiatek.