Sorana Cîrstea și-a aflat adversara din optimile turneului Indian Wells. După ce a trecut de Bernarda Pera (6-3, 6-1), Sorana o va întâlni pe Caroline Garcia, câștigătoarea Turneului Campioanelor 2022.

Caroline GarciaFoto: USA TODAY Network / ddp USA / Profimedia

Sorana Cîrstea - Caroline Garcia, duel pentru un loc în sferturile Indian Wells - Franțuzoaica a câștigat Turneul Campioanelor 2022

Caroline Garcia (5 WTA) nu a avut parte de un meci chiar atât de ușor împotriva sportivei Leylah Fernandez (49 WTA) și a avut nevoie de mai bine de două ore pentru a o învinge pe finalista de la US Open 2021.

Meciul a durat două ore și 16 minute, iar Caroline Garcia a câștigat după 3 seturi, scor 6-4, 6-7(5) și 6-1.

Până acum, Sorana Cîrstea și Caroline Garcia s-au mai întâlnit de două ori, iar franțuzoaica s-a impus de fiecare dată.

Prima oară cele două s-au înfruntat în primul tur la Toronto (2017, scor 2-6, 7-6, 4-6), iar a doua oară în turul doi la Madrid (2019, scor 4-6, 6-3, 1-6).

Adversara Soranei a câștigat în total 11 titluri la simplu, cel mai important fiind Turneul Campioanelor 2022.

Caroline Garcia a cucerit de două ori și titlul la dublu la Roland Garros, alături de Kristina Mladenovic (2016 și 2022).

Miza financiară a partidei este de asemenea una foarte mare. Învingătoarea ar urma să primească suma de 184.465 de dolari și 215 puncte în ierarhia WTA la simplu.

Indian Wells se desfășoară în perioada 6-19 martie, pe hard, iar pe cele două tablouri principale s-au aflat la start câte 96 de jucători. Competiția oferă câte 8.800.000 de dolari la masculin și la feminin. Campioni en-titre sunt Taylor Fritz și Iga Swiatek.